Spara 20 %

Paket: 1 st Holistic Vassleprotein + 1 st SmartShake

Superpopulära Vassleproteinet från Holistic + En fantastisk Shaker från SmartShake!

Smak på proteinet och färg på shakern väljer du själv!

Holistic Vassleproteinpulver Vanilj 750 gram - äkta smakämnen och utan sötningsmedel!

Utan socker eller andra tillsatta sötningsmedel. Vassle från svenska kor och med tillsatta matsmältningsenzymer. Bästa proteinet på marknaden? I alla fall en av våra absoluta favoriter.

Protein, vassle

Holistic Protein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.

Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Protein uppfyller dessa krav.

Vi har dessutom tillsatt matsmältningsenzymer i proteintillskottet.

Vasslet i Holistic Protein kommer från kor på svenska gårdar.

Holistic Protein finns med smakerna vanilj och choklad.

Innehåll

750 gram

Ingredienser Holistic Protein Vanilj

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Äkta vanilj
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Ingredienser Holistic Protein Choklad

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Kakaopulver
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Chokladarom
  • Vaniljarom
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Aminosyraprofil

Innehåll

mg/per 100 g

per port. 30 g= 2 skopor

Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461

* Essentiella aminosyror. ** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.

Enzymblandning

Innehåll

per portion 30 g = 2 skopor

Proteas 3.08 SAPU
Proteas 4,.53 000 HUT
Proteas 6.01 500 HUT
Peptidaser1 500 HUT
Bromelain45000 PU
Lipas87,5 FIP
Laktas100 ALU

Näringsvärde

Näringsvärde

per 100 g

per portion (30 g)

###h4#< av DRI

per 3 (90 g) portioner /dag

###h4#< av DRI
Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*1524 kJ/366 kcal*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*67,8 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*10,2 g*
Fett6,6 g2,0 g*6,0 g*
Krom36 µg11 µg2833 µg83

*DRI = Dagligt referensintag saknas

Dosering

Blanda 2 skopor (30 g=cirka 5 rågade matskedar) i 23 dl vätska. Drick vid behov som ett praktiskt mellanmål. 

Rekommenderat dagligt intag bör ej överskridas. Kosttillskott bör ej användas som alternativ till en varierad kost.

Förvaring

Förvaras torrt. Förvaras utom räckhåll för barn.

Övrig produktinformation

Livsstil

Märkning

Fri från

Allergener

  

Sötningsmedel Gluten Soja GMO

Omdömen

Produktens betyg Baserat på betyg.

Klicka på en stjärna för att sätta ditt betyg
Du
Hämtar din Facebook profil.
  • Bli den första att lämna ett omdöme.

Lägg till en bevakning så meddelar vi dig så snart varan är i lager igen.

Produkten är nu bevakad
Vi meddelar dig så snart varan är i lager igen.

JavaScript seem to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.